Tedavi – Spesifik immünoterapi

Alerjiler farklı şekillerde tedavi edilebilir. Hastalığın kökeniyle ilgisi olmaksızın sadece semptomları tedavi eden ilaçlarla karşılaştırıldığında, Spesifik İmmünoterapi (SİT), semptomların kalıcı bir şekilde önlenmesini sağlamak için alerjenlere karşı immünolojik bir tolerans oluşturmanın tek yoludur. Hiposensibilizasyon olarak da adlandırılan SİT, aşırı hassasiyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan, hastalığın kökenine yönelik bir tedavidir. Yeni, kullanımı kolay ve hızlı terapiler Hızlandırılmış (Cluster) Terapi ve Perlingual Terapi'dir. Spesifik immünoterapinin uygulanmasıyla, hastanın bağışıklık sistemi, hastalığa neden olan alerjenin zamanla artırılan dozlarına sürekli olarak maruz bırakılır. Bu durum hastanın bağışıklık sisteminin alerjene alışmasıyla, alerjik semptomların azalmasıyla hatta bazen tamamen yok olmasıyla sonuçlanır. SİT'e olabildiğince erken başlanması tavsiye edilir, çünkü tedavi edilmeyen alerji genelde kötüleşir.

Subkutan hipo hassaslaştırma (SCIT)

Subkutan hassaslaştırmada alerjenler doktor tarafından bir iğneyle kolun üst bölümünden cildin altına (= subkutan) enjekte edilir. Piyasada yaygın olan preparatlarda çoğu zaman dozlar haftalık aralıklarla aylar boyunca yavaşça artırılarak en yüksek doza ulaştırılır. Modern preparatlarla (Cluster terapi) en yüksek doza ilk tedavi gününde ulaşılır. En yüksek doz seviyesi verildikten sonra ayda sadece tek bir enjeksiyon gereklidir. Toplam tedavi süresi yaklaşık 3 yıl sürer. Cluster terapisi alerjyolojik olarak faaliyette bulunan uzman hekimler tarafından uygulanır.

Sublingual hipo hassaslaştırma (SLIT)

Sublinguale hipo hassaslaştırma terapisini hasta kendi başına evde uygulayabilir. Alerjen çözeltisi dilin altına (= sublingual) yerleştirilir ve 2 dakika sonra yutulur. Perlingual immünoterapisinde kullanımı kolay olan bir spreyle kullanılır. Perlingual immünoterapisi alerjyolojik olarak faaliyette bulunan uzman hekimler tarafından uygulanır.

Login


Aydınlatma Metni
Aydınlatma metnini okudunuz. Bu itibarla, kişisel verilerinizin işlenmesine onay veriyorsanız, TAMAM a tıklayabilirsiniz. TAMAM’a tıklamadığınız müddetçe kişisel verileriniz işlenmeyecektir.